Harput’ta yapılması planlanan ve yaklaşık olarak 1,5 yıldır üzerinde çalışmalar yapılan Diyanet Eğitim Merkezi projesinin ihalesi İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nde yapıldı. Yapılan ihale sonucunda Diyanet Eğitim Merkezi İnşaatı Ziver İnşaat tarafından verilen teklifte kaldı.

Harput ve Elazığ için en önemli çalışmalardan biri olan “Harput Diyanet Eğitim Külliyesi” projesi tüm hızıyla devam ediyor. Harput Diyanet Eğitim Külliyesi’nin ihalesi gerçekleştirildi. Kasım ayı sonunda sözleşme yapılması beklenirken sözleşme sonrasında da 10 gün içerisinde işe başlanması planlanıyor.

Bu kapsamda külliyenin yapım ihalesi gerçekleştirildi. İl Özel İdaresi’nde yapılan ihaleye toplam 15 teklif sunuldu. 3 teklif ihale dışı kalırken 12 teklif geçerli olarak kabul edildi.

İhale yaklaşık olarak 80 milyon liraya yapıldı. Gerekli bekleme süresinin ardından Kasım ayı sonunda sözleşme yapılması planlanıyor ve sözleşme sonrasında 10 gün içerisinde işe başlanması bekleniyor. İnşaatın yapılacağı alan 25 bin metrekareden oluşurken Külliye binasının yapım süresi tahmini olarak 900 gün olarak hesaplanıyor.

Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte Harput; tarihi kentin dokusuna uygun içerisinde kongre merkezi, konaklama alanları, eğitim binaları ve seyir kulesi bulunan ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak külliyeye kavuşacak.

KÜLLİYE’NİN İÇERİSİNDE NELER OLACAK?

Külliyenin içerisinde ayrıca; İslami Araştırmalar Merkezi, çok amaçlı kütüphane, çok amaçlı konferans salonları, eğitim branşında eğitimlerde kullanılacak çeşitli boyutlarda sınıflar, sosyal alanlar, spor sahası, yemekhane, günlük ortalama 200 kişinin kalacağı yatakhane bulunmakta.

Yapılan ihale sonucunda işin kaldığı Ziver İnşaatın Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Demirci, “Girmiş olduğumuz ihale verdiğimiz teklifle bizde kaldı. Şimdi KİK sürecini bekleyeceğiz. Bu sürenin sonunda sözleşme imzalayacak, ardından da işe başlayacağız. Aralık ayında havaların elverişli olması durumunda temel atarak çalışmalarımızı başlatıp ihale süresinde belirlenen süre içinde de bu projeyi tamamlayıp teslim etmenin çabasında olacağız. İlimize yakışan ve ilimize önemli katkı sağlayacak olan bu projenin hayırlı olmasını diliyorum.”

Haberi Gazetesinde İncele